Dimitrij Kadrnožka se narodil 29.10.1923 v Kroměříži.
V letech 1945 – 1950 studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru Antonína Strnadela. Následně pak obor scénografie na Akademii múzických umění u Františka Tröstera, kde absolvoval v roce 1954. Mezi léty 1967 –1975 působil na Kubě na Escuela SuperiorNacional del Arte v Havaně, výtvarné akademii, kterou zásadně reformoval a působil na ní v pozici děkana. Od roku 1951 vystavuje v Čechách i v zahraničí. Je zastoupen v soukromých sbírkách po celém světě.
Žije a pracuje v Praze.
"… maluji prvopocity. Nikdy jsem nikoho nekopíroval. O to mi vždy šlo. Když maluješ, nesmíš být nafoukanej. Musíš být pokorný. Je to dialog s plátnem. Stále si s obrazem povídám a stále žiju v nejistotě, jak to dopadne. To mě nutí malovat." (Dimitrij Kadrnožka)
Tvorba Dimitrije Kadrnožky se pohybuje na hranici znaku, exprese a semiabstrakce. Je pro ni typická stylová uvolněnost a hravost. Jeho výtvarný projev je charakteristický svébytným rozostřeným vnímáním reality, jejíž elementy skládá do pozoruhodných kompozic. Kadrnožkův dialog barev evokuje modernistické přístupy v tom nejlepším slova smyslu. Umělcova skladba rezonuje od hravých popěvků až po velkolepou symfonii barev. Výstava v Galerii Smečky je koncipována, jako umělcova retrospektiva. Divák má jedinečnou příležitost spatřit zásadní díla z jednotlivých tvůrčích etap Dimitrije Kadrnožky, včetne prací vzniklých na Kubě.
V ateliéru Dmitrije Kadrnožky se člověk na chvilku zase stane dítětem a snílkem. Kličkuje mezi ještě čistými plátny, hotovými obrazy, čichá vůni barev a dost snadno se zamaže od barevných pastelů. Je tady vlastně vše, co umělec potřebuje k životu – nádobí, jídlo a víno. Třiadevadesátiletý Dimitrij Kadrnožka pije červené. Stále mu ho vozí kubánští studenti, když jedou svého tehdejšího profesora navštívit. A tak jsme jednu lahev otevřeli…
Kurátoři výstavy: Adam Hnojil, Martin Souček