Roman Prahl
Patří mezi přední znalce dějin umění v Čechách „dlouhého“ 19. století, jež pojímá s širokými přesahy časovými i oborovými. Řadu let působil jako odborný pracovník v Národní galerii v Praze, kde autorsky zpracoval řadu významných výstavních projektů, které přelomovým způsobem zpracovaly řadu do té doby přehlížených témat. Z nich připomeňme alespoň Z malířských salónů v Praze před sto lety (NGP, 1980) či Maxmilián Pirner 1854-1924 (NGP, 1987). Jeho široké rozkročení ale charakterizuje i spolupráce s památkáři, která vyústila v pracích o funerální plastice. Zásadní je také jeho podíl na pořádání mezioborových sympozií k 19. století v českých zemích, vzniku Uměleckohistorické společnosti a obnovení činnosti SVUP.
Barbora Špičáková
Historička umění, vystudovala též teorii designu a nových médií, pracuje v Archivu výtvarného umění.
Výstava připomíná osobní novoroční přání umělců a umělkyň coby význačný žánr jejich tvořivosti. Profese těchto autorů sahají od designu a grafiky přes fotografii a malířství až k architektuře. Připomínají se tu jména v kulturní veřejnosti slavná, známá i méně známá, ale v žánru novoročenky neméně zasloužilá.
Výstavu zahájí Roman Musil, ředitel ZČG, Roman Prahl, autor výstavy, a Barbora Špičáková, kurátorka a historička umění Archivu výtvarného umění.
https://art.ceskatelevize.cz/kulturni-prehled/vernisaz-vystavy-autorska-novorocenka-fenomen-vytvarne-kultury/0CC6R